Halil AVŞAR

Halil Avşar,

1980 yılında Mersin İli Tarsus ilçesinde doğdu.

İlkokulu Tarsus Saime Özçürümez İlkokulunda, orta öğrenimini Tarsus Kasım Ekenler Ortaokulunda liseyi ise Tarsus Lisesinde tamamladı. 1996 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2000 yılında mezun oldu.
2000 yılı Aralık ayında ise İçişleri Bakanlığının açmış olduğu Kaymakamlık sınavını kazanarak, Mersin Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine atandı.

Mersin ili ve Silifke ilçesinde çeşitli kamu ve özel kuruluşlarda incelemelerde bulunarak staj raporları hazırladı. Daha sonra, bilgisayar programları işletmenliği, ODTÜ İngilizce kursu, MGK Kamu Diplomasisi gibi çeşitli eğitimlerin ardından Uşak İli Banaz ilçesinde bir yılı aşkın bir süre Kaymakam vekili olarak görev yaptı.

2002 – 2003 yıllarında İçişleri Bakanlığı tarafından 1 yıl süreyle gönderildiği İngiltere’nin Exeter Üniversitesinde Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans tezini tamamladı. Daha sonra, Ankara’da ‘’ 1980 Sonrası Türk Kamu Yönetimi ve Özellikler” konulu mesleki tez konusunu sunarak ve Kaymakamlık kursunu ‘üstün başarılı’ dereceyle tamamlayarak, kura ile 2004 yılı Mart ayında Kayseri İli Özvatan İlçesine atandı.

2005- 2008 yılları arasında Artvin İli Murgul ilçesi Kaymakamlığı görevini yürüttü. Bu dönemde kaymakamlık görevinin yanı sıra Artvin Vali Yardımcılığı görevini de asli görevleri uhdesinde kalmak üzere devam etmiştir. Bu görevleri döneminde, çok sayıda sosyal gelişim ve kırsal altyapı projesini uygulama imkânı buldu. Ayrıca, meslek edindirme ve istihdam amaçlı birçok toplumsal ve iktisadi kurs ve programın yürütülmesi için çaba sarf etti.
2008 yılı Ağustos ayında Tunceli Vali Yardımcılığı görevine atandı.

2010 yılında Denizli İli Çardak İlçesi Kaymakamlığına atanmış olup aynı süre içerisinde Denizli Çardak Havalimanı Mülki İdare Amiri olarak görev yapmıştır.

2013 yılı itibari ile Trabzon İli Çarşıbaşı İlçesine atanan Kaymakam Halil AVŞAR’ın çok sayıda mesleki eğitim sertifikaları, takdir ve başarı belgeleri mevcut olup, ileri seviyede İngilizce ve temel düzeyde Fransızca bilmektedir.

Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde Çevre ve Şehircilik dalında doktorası tez aşamasındadır.