IMG-20160809-WA0002 (1)

İSMAİL DİKİLİTAŞ

1975 Adana doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Adana’da tamamladı. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro – Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan 2002 yılında mezun oldu. 2003 yılından itibaren aynı bölümde Oyunculuk, Doğaçlama ve Sahne derslerini yürütmeye başladı. Ceyhan Belediyesi Kültür Müd. görevine getirildi. 2007 yılından itibaren Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro – Oyunculuk Anasanat Dalı’nda, Güzel Sanatlar Bölümünde ve Oyunculuk, Doğaçlama, Sahne ve Ses Konuşma Tekniği (Diksiyon) derslerini yürütmeye yeniden başladı. 2009 yılında Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatları Bölümünde “Konstantin Stanislavskiy’in Oyunculuk Yöntemi ve Evrimi: Vselod Meyerhold ve Yevgeniy Vakhtangov’un Yönteme Fonksiyonel Yaklaşımları” adlı bitirme tezi ile mezun oldu. 2011 – 2014 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro – Oyunculuk Anasanat Dalı Başkanlığı görevini sürdürdü. 2014 Haziran’ında Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar ve Tiyatro Şube Müdürü olarak atandı. Halen Altın Koza A.Ş Genel Müdürlüğü ve Murahhas üyeliği görevlerini yürütmektedir.

prof_dr_selahattin_yildiz_web

PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ

1962’de Kırklareli doğdu. 1985’de Anadolu Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Sinema TV Bölümü’nü “Lületaşı” adlı belgesel projesi ile bitirdi. 1985 ile 1987 yılları arasında çeşitli video filmlerde teknik yönetmenlik, kurgu ve yardımcı yönetmenlik yaptı. 1986’da Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema ve TV Bölümü’nde “Araştırma Görevlisi” olarak göreve başladı. 1989’da Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo-TV Bölümü’nde “Japon Sineması ve Akira Kurosawa” adlı tezi ile “Yüksek Lisans” eğitimini tamamladı. 1991’de aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Enstitüsü’nden “Yitik Zamanlar” adlı belgesel filmi ve “Kültürel Boyutlarıyla Çevre” film raporu ile “Sanatta Yeterlilik” unvanını aldı. 1991’de “Yardımcı Doçent”, 1997’de “Doçent” ve 2003’de “Profesör” oldu. Sinema alanında çeşitli dergilerde 47 makalesi yayımlandı. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde uzun yıllar “Bölüm Başkanlığı” yaptı. 1996 itibaren, başta Antrakt Sinema Dergisi olmak üzere birçok dergide sinema yazıları yazdı. “Umuda Yolculuk”, “Üsküdar”, “Yitik Zamanlar” ve “Alarm: Kültürel Boyutlarıyla Çevre” adlı belgesel filmlerini yönetti ve bu filmleri birçok festivalde gösterildi. 2003-2010 yılları arasında Frankfurt Türk Filmleri Festivali Türkiye Koordinasyonunu gerçekleştirdi. Ekin Yayınevi’nden çıkan “Sinematografik Anlatım”, Renk Ajans’tan çıkan “Kurgunun Dili” ve Su Yayınevi’nden çıkan “Sinema Dili“ adlı kitapları da bulunan Prof. Dr. Selahattin YILDIZ, halen Maltepe Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar ve İletişim Fakültelerinde “Kurgu”, “Yapım-Yönetim” ve “Film Projesi” derslerini vermekte ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Dekan” olarak da görev yapmaktadır.

PROF_DR_OZER_KANBUROGLU

PROF. DR. ÖZER KANBUROĞLU

1964’de İstanbul’da doğdu. 1994’de Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. 1998’de Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nda, “Yüksek Lisans” eğitimini, 2002’de İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Gazetecilik Ana Bilim Dalı’nda “Doktora” eğitimini tamamladı. Fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 139 ödül aldı, bienal ve müzelere kabul edildi. 200’ü aşkın makalesi çeşitli dergilerde yayımlandı. 2002’de “Yardımcı Doçent”, 2004’de “Doçent”, 2009’da “Profesör” oldu. Fotoğraf alanında İnkilap Kitap ve Say Yayınları’ndan 19 kitabı yayımlandı. “Kandıra’da Son Sepetçi” “Günümüz Ustaları; Hereke”, “Mangal Kömürcüleri”, “Maden Kömürcüleri” ve “Amerika’da Bir Yağlıdereli” adlı belgesel filmlerin hem yönetmeliğini hem de görüntü yönetmeliğini yaptı. Son dönemlerde bir televizyon programı üzerinde çalışmalarını sürdürmekte olan Prof.Dr.Özer KANBUROĞLU, halen İstanbul Aydın Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürü ve İletişim Fakültesi dekan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

NURSEN_CETIN_KOREKEN

NURSEN ÇETİN KÖREKEN

1981’de Bulgaristan’da doğdu. Üniversite eğitimi olarak ilk önce Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, ardından da “Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü”nü bitirdi. 2007’dan itibaren radyo tiyatrosu, tiyatro oyunu ve senaryo alanlarında çalışmalar yapmaya başladı. 2010’dan sonra film yapımcılığına ağırlık verdi. Senaristliğini ve yapımcılığını üstlendiği Türk-Alman ortak yapımı olan “Mavi Bisiklet” adlı sinema filmi ile başta Berlin Film Festivali olmak üzere ulusal ve uluslararası 20’den fazla festivale katıldı. Mavi Bisiklet ile 2013 yılında Cinekid Co-Production Market’de “En İyi Proje Ödülü”, Hollanda Kırmızı Lale Film Festivali’nde “Eleştirmenler Ödülü”, 18.Yunanistan Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nde “En İyi Genç Erkek Oyuncu Ödülü”, “Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü”, 53. Antalya Film Festivali’nde “En İyi Senaryo”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” ödüllerini kazandı. Mitos Boyut Yayınları’ndan yayımlanan “Büyük Yarışma Küçük Müfettişler” adlı bir kitabı da bulunan Nursen Çetin KOREKEN, halen yeni film projeleri üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

KEREM-AKCA_web

KEREM AKÇA

1983’te İstanbul’da doğdu. İlkokulu Işık Lisesi’nde, liseyi Saint Joseph Lisesi’nde bitirdi. 2007’de Bilgi Üniversitesi’nin Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’den mezun oldu. 2000’de Türsak Vakfı’nın sinema seminerlerine katıldı. 2000’de New York Üniversitesi’nde “Tisch School of Arts” ve 2001’de “Filmmaker’s Workshop” konularında sinema eğitimleri aldı. 2 kişisel kısa metrajlı, 3 grup projesi kısa film projelerini gerçekleştirdi. 2001’de sinema yazarlığı yapmaya başladı. 2002’de Sinema Merkez Dergisi’nin yazar kadrosuna dâhil oldu. Derginin DVD ve teknik analiz bölümlerinin editörlüklerini yaptı. 2008’de Empire Türkiye Dergisi’nde editörlük yaptı, film eleştirileri yazdı, dosyalar hazırladı. Ayrıca Radikal, Star, sinema.com, superonline.com ve intersinema.com gibi gazete ve internet portallarında sinema yazıları yazdı ve bölüm editörlüğü görevlerini üstlendi. 12. Sofya Uluslararası Film Festivali’nde, 31. İstanbul Film Festivali’nde, 33. Torino Film Festivali’nde, 67. Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI jürisi üyesi olarak bulundu. 2008’de Habertürk’ün sinema yazarı olan Kerem AKÇA, halen de bu görevini sürdürmekte ve çeşitli kurumlarda sinema dersleri vermektedir.

EYLUL_GOZDE_TOPRAK

EYLÜL GÖZDE TOPRAK

1989’da Antalya’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimlerini Akdeniz Üniversitesi, Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Sinema kariyerine lise yıllarında Gülsen Tuncer ve Mehmet Emin Alkanlar ile birlikte başladı. Konservatuarda “Flüt Bölümü”nde eğitim alırken interaktif sinema eğitimine başladı. Çeşitli sinema filmlerinde asistanlık ve set görevlisi olarak görev yaparak sektöre en alt kategoriden başladı. Konservatuarı bitirdikten sonra, Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde müzik öğretmenliği eğitimi alırken, “J.M.W. Turner”da da sinema eğitimi de aldı. Sinema kariyerindeki ilk görev olarak; 47. Altın Portakal Film festivalini öğrenci jürisinde yer aldı. 2008’de üniversite ve şehir sinema kulüplerini kurarak sinemasever öğrencileri bir araya getirdi. 2008’de sinema atölyesini kurarak birçok yönetmen ve film ekipleri ile söyleşiler ve imza günleri düzenledi. Kısa filmlerinde; toplumun görmezden geldiği kanayan yaralara dikkat çekmeye çalıştı. Bu konulara yer verdiği “Back to Life”, “Sırlar ve Hayatlar”, “Kaldırım”, “Hayal”, “Realy”, “Samatya’da Bir Gün”, “İstiklal ve Arkası”, “Kurneqiz”, “Gölge Oyunu” ve “Bataclan” adlı kısa filmlerini yönetti. Rode Tulp Film Festivali ve Altın Defne Film Festivali gibi birçok kısa film festivalinin genel koordinatörlüğünü de yapan Eylül Gözde TOPRAK, Altın Koza Film Festivali’nde uluslararası kısa film koordinatörü olarak görev yapmakta ve film çalışmalarına devam etmektedir.