1. 2016 - 23. Uluslararası Adana Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: KOCA DÜNYA (Yapımcı: Ömer Atay, Yönetmen: Reha Erdem)
    Adana İzleyici Ödülü: İFTARLIK GAZOZ (Yapımcı: Yüksel Aksu/Elif Dağdeviren/Muzaffer Yıldırım,Yönetmen:Yüksel Aksu)
    Yılmaz Güney Ödülü: BABAMIN KANATLARI (Yapımcı: Soner Alper, Yönetmen: Kıvanç Sezer)
    En İyi Yönetmen: MEHMET CAN MERTOĞLU (Albüm)
    En İyi Senaryo: MEHMET CAN MERTOĞLU (Albüm)
    Jüri Özel Ödülü: TARLA (Yapımcı: Taha Altaylı/Sezgi Üstün San, Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu)
    En İyi Kadın Oyuncu: GİZEM ERDEM (Rüya)
    En İyi Erkek Oyuncu: MENDERES SAMANCILAR (Babamın Kanatları)
    En İyi Müzik: BAJAR (Babamın Kanatları)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: FLORENT HERRY (Koca Dünya)
    En İyi Sanat Yönetmeni: MERAL EFE/YUNUS EMRE YURTSEVEN (Albüm)
    En İyi Kurgu: UMUT SAKALLIOĞLU (Babamın Kanatları)
    Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu: KÜBRA KİP (Babamın Kanatları)
    Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu: MUSAP EKİCİ (Babamın Kanatları)
    Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: ECEM UZUN (Koca Dünya)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: ILGAZ KOCATÜRK (Tarla)
    Siyad En İyi Film Ödülü: BABAMIN KANATLARI
    Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü:REHA ERDEM (Koca Dünya)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    EN İYİ KURMACA FİLM
    “7 Santimetre” Yönetmen: Metehan Şereflioğlu ( Dokuz Eylül Üniversitesi )
    EN İYİ BELGESEL FİLM
    “Müsahip” Yönetmen: İbrahim Aybek ve Eren Bektaş ( Selçuk Üniversitesi )
    EN İYİ CANLANDIRMA FİLM
    “Nefretin Üvey Evlatlarıyız” Yönetmen: Metin Vatansever ( Anadolu Üniversitesi )
    EN İYİ DENEYSEL FİLM
    “Kes-me”  Yönetmen: Aysu Uğur ( Gazi Üniversitesi )
    KURMACA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
    “En Yeni Gerçekçilik” Yönetmen: Mehmet Ali Sevimli ( Selçuk Üniversitesi )
    BELGESEL JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
    “Baba Usta- Mezar İşleri Yapılır”  Yönetmen: Abdurrahman Baştuğ ve Özgün Kabakçıoğlu ( Bahçeşehir Üniversitesi )

    ULUSAL AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

    EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ
    “The Silence(Sessizlik)” Yönetmen: Ali Asgari ve Famoosh Samadi ( Fransa-İtalya )
    EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ
    “Ghost Town (Hayalet Şehir)” Yönetmen: Marko Djeska ( Hırvatistan )
    EN İYİ DENEYSEL (Özgün Anlatım) FİLM ÖDÜLÜ
    “Blood Brothers (Kan Kardeşler)” Yönetmen: Marco Espirito ve Santo Miguel Coimbra ( Portekiz )
    EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ
    “Fatima (Fatima)”  Yönetmen: Nina Khada ( Fransa )
    KURMACA FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
    “Daughter Of The Bride (Gelinin Kızı)” Yönetmen: Tamar Rudoy ( İsrail )
    DENEYSEL (Özgün Anlatım) FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
    “The Asfalt (Asfalt)”  Yönetmen: Süleyman Demirel ( Türkiye )
    CANLANDIRMA FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
    “Noevus (Noevus)” Yönetmen Samuel Yal ( Fransa )

    ADANA KONULU SENARYO YARIŞMASI

    Orhan Kemal Birincilik Ödülü Tabana Kuvvet Yazan: Onur Dur
    Yaşar Kemal İkincilik Ödülü İğne Deliği Yazan: Fadim Koçak ve Nuri Gürdil
    Muzaffer İzgü Üçüncülük Ödülü Allah’n Adamı Yazan: Atay Sözer

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Murat Soydan
    Ayla Algan
    Osman Şahin

  2. 2015 - 22. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film – Abluka (Yön: Emin Alper / Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk)
    Yılmaz Güney Ödülü – Kar Korsanları (Yönetmen ve Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu )
    Adana İzleyici Ödülü – Abluka (Yönetmen:Emin Alper, Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk)
    En İyi Yönetmen – Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
    En İyi Senaryo – Senem Tüzen (Ana Yurdu) – Oy çokluğuyla
    En İyi Kadın Oyuncu – Nihal Koldaş (Ana Yurdu)
    En İyi Erkek Oyuncu – Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)
    En İyi Müzik – Demircan Demir (Kasap Havası) – Oy çokluğuyla
    En İyi Görüntü Yönetmeni – Vedat Özdemir (Ana Yurdu) – Türksoy Gölebeyi (Kar Korsanları)
    En İyi Sanat Yönetmeni – İsmail Durmaz (Abluka)
    En İyi Kurgu – Osman Bayraktaroğlu (Abluka)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Hülya Böceklioğlu (Yarım)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Özgür Emre Yıldırım (Eksik)
    Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu – Ece Yüksel (Nefesim Kesilene Kadar)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu – Berkay Ateş (Abluka)
    Jüri Özel Mansiyon Ödülü – Ece Atay (Yarım)
    SİYAD En İyi Film Ödülü – Ana Yurdu – Senem Tüzen
    Film – Yön En İyi Yönetmen Ödülü – Senem Tüzen – Ana Yurdu

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü: Cemalettin Was Here /Yönetmen: Mert Özel
    En İyi Belgesel Film Ödülü: Godesbana / Yönetmen: Nursena Şimşek
    En İyi Canlandırma Film Ödülü: Kök /Yönetmen: Osman Çubukçu, Önder Menken
    En İyi Deneysel Film Ödülü:Renklerin Düşüşü / Yönetmen: Karis Deniz Kara
    Belgesel Dalı Jüri Özel Ödülü: Afro Türk / Yönetmen: Betül Usta

    ULUSAL AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü :Ave Maria / Ave Maria Yön: Basil Khalil ( Filistin-Fransa- Almanya )
    En İyi Belgesel Film Ödülü : Şarkı Başladığında / When A Song Begins Yön: Yannis Pothos ( Yunanistan)
    En İyi Canlandırma Film Ödülü :Fuligem / Fuligem Yön: David Doutel (Portekiz )
    En İyi Deneysel Film Ödülü : Savaş Bölgesi / War Zone Yön: Oğuzhan Kaya (Türkiye)
    Kurmaca Dalı Jüri Özel Ödülü : Üçüncü El /The Third Hand Yön: Hicham Elladdaqi (Fas)
    Belgesel Dalı Jüri Özel Ödülü : Dioni / Dioni Yön: Thanos Psichogios (Yunanistan)

    ADANA KONULU SENARYO YARIŞMASI

    Birincilik Ödülü :Tepebağ Çıkmazı / Yazan: Hikmet Ozan Sihay
    İkincilik Ödülü : İnsancıklar / Yazan: Gökhan Karahaner
    Üçüncülük Ödülü : On Adım / Yazan: İsmail Doruk

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Türker İnanoğlu
    Ayşen Gruda
    Aytaç Arman
    Sezen Cumhur Önal

  3. 2014 - 21. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film Ödülü: Toz Ruhu (Yön: Nesimi Yetik, Yapımcı: Betül Esener)
    En İyi Yönetmen Ödülü: Nisan Dağ, Esra Saydam (Deniz Seviyesi)
    En İyi Senaryo Ödülü: Derviş Zaim (Balık)
    Yılmaz Güney Ödülü: Neden Tarkovski Olamıyorum (Yön: Murat Düzgünoğlu, Yapımcı: Murat Düzgünoğlu, Osman Özcan)
    En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Deniz Özdoğan (İçimdeki Balık) ve Damla Sönmez (Deniz Seviyesi)
    En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Tansu Biçer (Toz Ruhu), Ahmet Rıfat Şungar (Deniz Seviyesi)
    En İyi Müzik Ödülü: Kyle Woodworth (Deniz Seviyesi)
    En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: John Wakayama Carey (Deniz Seviyesi)
    En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Osman Özcan (Toz Ruhu)
    En İyi Kurgu Ödülü: Özcan Vardar (Deniz Seviyesi)
    En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Esra Bezen Bilgin (Silsile)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Serkan Keskin (Silsile)
    Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü : Begüm Akkaya (Nergis Hanım)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Aytaç Uşun (Silsile)
    Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü:  Murat Düzgünoğlu (Neden Tarkovski Olamıyorum)
    SİYAD En İyi Film Ödülü: Yağmur-Kıyamet Çiçeği (Onur Aydın)
    Adana İzleyici Ödülü: Yağmur Kıyamet Çiçeği (Yön: Onur Aydın, Yapımcı: Gülay Kuriş)
    Jüri Özel Ödülü: Settar Tanrıöğen (Yağmur-Kıyamet Çiçeği, Toz Ruhu ve Nergis Hanım filmlerindeki performansı ile)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Ödülü: Tatmin / Yönetmen: Mahmut Telci
    En İyi Belgesel Ödülü: Benden Önce / Yönetmen: Mehmet Emre Gül
    En İyi Canlandırma Ödülü: Salkım Söğüt / Yönetmen: Ethem Onur Bilgiç
    En İyi Deneysel Ödülü: O2 (Oksijen)/ Yönetmen: Naci Anıl Konya
    Belgesel Jüri Özel Ödülü: Heykel A.Ş / Yönetmen: Tuna Tetik

    AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü : Lucie’nin Sorunu/Trouble with Lucie Yönetmen: Lionel Kaplan / Fransa
    En İyi Belgesel Film Ödülü : Cibik / Reed Yönetmen: Turgay Kural /Türkiye
    En İyi Canlandırma Film Ödülü: Baba/Father Yönetmen: Santiago Bou Grasso / Fransız-Arjantin
    En İyi Deneysel Film Ödülü: Okul Bahçesi / Schoolyard Yönetmen: Rinio Dragasaki / Yunanistan
    Kurmaca Jüri Özel Ödülü: Ailevi Heyecanlar/ Family Thrill Yönetmen: Dimitris Stratakis / Yunanistan

  4. 2013 - 20. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Yönetmen Ödülü: Reha Erdem (Jin)
    En iyi Senaryo Ödülü: Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu (Gözümün Nuru) ve Tarık Tufan-Mahmut Fazıl Coşkun (Yozgat Blues)
    Yılmaz Güney Ödülü: Köksüz (Deniz Akçay Katıksız)
    En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Ahu Türkpençe ve Lale Başar (Köksüz)
    En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ercan Kesal (Yozgat Blues)
    En İyi Müzik Ödülü: Mihaly Vig (Eve Dönüş: Sarıkamış 1915)
    En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: A. Emre Tanyıldız (Soğuk)
    En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Tural Polat (Eve Dönüş: Sarıkamış 1915)
    En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Gözümün Nuru)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Melis Ebeler (Köksüz)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Tansu Biçer (Yozgat Blues)
    Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Deniz Hasgüler (Jin)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Savaş Alp Başar (Köksüz)
    Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü: Mahmut Fazıl Coşkun (Yozgat Blues) ve Atıl İnaç (Daire)
    Film Yönetmenleri Derneği En İyi Film Ödülü: Yozgat Blues (Mahmut Fazı Coşkun) ve Daire (Atıl İnanç)
    SİYAD En İyi Film Ödülü: Gözümün Nuru (Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu)
    Adana İzleyici Jürisi Ödülü: Çanakkale: Yolun Sonu (Mustafa Kemal Uzun)
    Yaşam Boyu Onur Ödülleri: Çolpan İlhan, İzzet Günay, Demir Görgün Karahan ve Necip Sarıcı

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Ödülü: Eksik / Yönetmen: Eren Çukurluöz – Umut
    En İyi Belgesel Ödülü: Meğer / Yönetmen: Uğur Egemen İres
    En İyi Canlandırma Ödülü: Leke / Yönetmen: Güven Şahinkanat
    En İyi Deneysel Ödülü: Ayakkabı / Yönetmen: Musab Tekin
    Belgesel Jüri Özel Ödülü: Gecekondu Mahallesi / Yönetmen: Emrah Kılıç

    ULUSLARARASI AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü : Küçük Sevgili / Yönetmen: Igor Mirkovic / Hırvatistan
    En İyi Belgesel Film Ödülü : Günaydın Direniş / Yönetmen: Adrian Orr / İspanya
    En İyi Canlandırma Film Ödülü: Tornistan / Yönetmen: Ayce Kartal / Türkiye
    En İyi Deneysel Film Ödülü: Shunpo / Yönetmen: Steven Briand / Fransa
    Kurmaca Jüri Özel Ödülü: Boşluk / Yönetmen: Onur Güler / Türkiye

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Çolpan İlhan,
    İzzet Günay
    Demir Görgün Karahan
    Necip Sarıcı

  5. 2012 - 19. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film Ödülü: Babamın Sesi (Yapımcı: Özgür Doğan)
    Yılmaz Güney Ödülü: Şimdiki Zaman
    Juri Özel Ödülü: Siirt’in Sırrı (İnan Temelkuran / Kristen Stevens)
    En İyi Yönetmen Ödülü: Pelin Esmer (Gözetleme Kulesi)
    En İyi Senaryo Ödülü: Orhan Eskiköy (Babamın Sesi)
    Mansiyon: Evin Demirhan (Siirt’in Sırrı)
    En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Özgür Eken (Gözetleme Kulesi)
    En İyi Kadın Oyuncu: Nilay Erdönmez (Gözetleme Kulesi)
    En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: İlyas Salman (Lal Gece) / Engin Günaydın (Yeraltı)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Laçin Ceylan (Gözetleme Kulesi) / Nihal Yalçın (Araf – Yer Altı)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Menderes Samancılar (Gözetleme Kulesi)
    En İyi Müzik: Ödüle Değer Çalışma Bulunamadı
    En İyi Kurgu: İnan Temelkuran, Kristen Stevens, Öner Biberkökü (Siirt’in Sırrı)
    En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Osman Özcan (Araf)
    Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Neslihan Atagül (Araf)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Barış Hacıhan(Araf)
    Film Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erden Kıral (Yük)
    Film Yön Jürisi Özel Ödülü: Belmin Söylemez (Şimdiki Zaman)
    Siyad En İyi Film Ödülü: Şimdiki Zaman (Yapımcı: Haşmet Topaloğlu)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü: Kapı / Yönetmen Nazire Taş
    En İyi Belgesel Film Ödülü: Ben, Sen, O…/ Yönetmen: Zeynep Oral
    DOM / Yönetmen: Halil Aygün
    En İyi Canlandırma Film Ödülü: Tersyüz / Yönetmen: Tuğçe Özdemir
    En İyi Deneysel Film Ödülü: Kafes / Yönetmen: Oğuzhan Akalın

    AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü:İstersen Babama Sor / Yönetmen: Helli Hardy / İsrail
    En İyi Belgesel Film Ödülü:Makine İnsan / Yönetmen: Alfonso Moral – Roser Corella / İspanya
    En İyi Canlandırma Film Ödülü:Buzlu Çikolata Faresi / Yönetmen: Donato Sansone / İtalya
    En İyi Deneysel Film Ödülü: Buhar / Yönetmen: Abdurrahman Öner / Türkiye
    Canlandırma Dalında Jüri Özel Ödülü:Gözlükler / Yönetmen: Nadia Rais / Tunus
    Deneysel Dalında Jüri Özel Ödülü :Kaynak A.B.D / Yönetmen: Armağan Pekkaya / Türkiye

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Ediz Hun
    Perihan Savaş
    Abdurrahman Keskiner

  6. 2011 - 18. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film Ödülü: Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi (Yönetmen: Onur Ünlü)
    Yılmaz Güney Ödülü: Gelecek Uzun Sürer (Yönetmen: Özcan Alper)
    SİYAD (Sinema Yazarları Derneği ) En İyi Film Ödülü: Gelecek Uzun Sürer (Yönetmen: Özcan Alper)
    Adana İzleyici Jürisi Ödülü: Simurg (Yönetmen: Ruhi Karadağ)
    En İyi Yönetmen Ödülü: Cemil Ağacıkoğlu (Eylül)
    En İyi Senaryo Ödülü: Onur Ünlü (Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi)
    Jüri Özel Ödülü: Aşk ve Devrim (Yönetmen: Serkan Acar)
    En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Feza Çaldıran (Gelecek Uzun Sürer)
    En İyi Müzik Ödülü: Mustafa Biber (Gelecek Uzun Sürer)
    En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Hatice Aslan (Vücut) ve Görkem Yeltan (Eylül)
    En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Durukan Ordu (Gelecek Uzun Sürer)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Şeyla Halis (Vücut)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Tuna Orhan (Memleket Meselesi)
    Jüri Oyunculuk Özel “Toplu Performans” Ödülü: Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’nin bütün oyuncuları
    En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Adalı Aksoy (Aşk ve Devrim)
    En İyi Kurgu Ödülü: Taner Sarf (Eylül)
    Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Deniz Denker (Aşk ve Devrim)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Hakan Kurtaş (Vücut) ve Gün Koper (Aşk ve Devrim)
    Jüri ayrıca, ‘Ses Tasarımı’ başlığı ile yeni bir kategori açılmasını ve ödülün, “Kaybedenler Kulübü” ve “Eylül” filmlerindeki çalışmaları nedeniyle Burak Topalakçı’ya verilmesini kararlaştırdı.

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü : BAYDARA “edra’nın kaderi” / Yönetmen: Can Eren
    En İyi Belgesel Film Ödülü : BİR AVLU BİR KENT / Yönetmen: Canan Altınbulak
    En İyi Canlandırma Film Ödülü :GİBİ / Yönetmen: Semih Vardar
    En İyi Deneysel Film Ödülü : ZAMANADAM / Yönetmen: Tunca Yıldız
    Kurmaca Dalda Jüri Özel Ödülü : ADEM’İN KUYUSU / Yönetmen: Veysel Cihan Hızar
    Belgesel Dalda Jüri Özel Ödülü : TORUK / Yönetmen: Mustafa Çağlar İlim, Hasan Basri Özdemir
    Canlandırma Dalda Jüri Özel Ödülü : YERSU / Yönetmen: Utku Yavaşça, Merve Nur Ülcan
    Deneysel Dalda Jüri Özel Ödülü : ESKİ DÜNYAYA DAİR / Yönetmen: Bilal Çakay

    AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü :TASNİM / TASNIM Yönetmen: Elite Zexer
    En İyi Belgesel Film Ödülü : BİTMEMİŞ İTALYA / UNFINISHED  ITALY Yönetmen: Benoit Felici
    En İyi Canlandırma Film Ödülü : HİÇ BİR KARANLIK UNUTTURAMAZ / NO DARKNESS CAN MAKE US FORGET Yönetmen: Hüseyin Karabey
    En İyi Deneysel Film Ödülü : MERCURY / MERCURY Yönetmen: Sandro Aguilar
    Kurmaca Dalda Jüri Özel Ödülü : DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLCULUK / JOURNEY OF NO RETURN Yönetmen: Güçlü Yaman
    Belgesel Dalda Jüri Özel Ödülü : BEN GELDİM GİDİYORUM / I’VE COME AND I’M GONE
    Yönetmen: Metin Akdemir
    Canlandırma Dalda Jüri Özel Ödülü : AĞAÇ KABUĞUNUN ALTINDAKİ SESSİZLİK / THE SILENCE BENEATH THE BARK Yönetmen: Joanna  Lurie
    Deneysel Dalda Jüri Özel Ödülü : GERİ / BACK  Yönetmen: Vicent Gisbert Soler

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Ali Özgentürk
    Nebahat Çehre
    Kadir İnanır

  7. 2010 - 17. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film Ödülü: Bal / Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
    Yılmaz Güney Özel Ödülü: Denizden Gelen / Yönetmen: Nesli Çölgeçen
    Jüri Özel Ödülü: “Bal” filmindeki rolü ile Bora Altaş’a Jüri Özel Ödülü’nü verildi.
    Adana İzleyici (Halk) Jürisi Ödülü: Nefes: Vatan Sağolsun / Yönetmen: Levent Semerci
    En İyi Yönetmen Ödülü: Selim Demirdelen / Kavşak ve Levent Semerci / Nefes
    En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Emre Erkmen / Kıskanmak
    En İyi Senaryo Ödülü: Onur Ünlü / Beş Şehir
    En İyi Müzik Ödülü: Selim Demirdelen / Kavşak
    En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Nergis Öztürk / Kıskanmak & Sezin Akbaşoğulları / Kavşak
    En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Tansu Biçer / Beş Şehir
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Beste Bereket / Beş Şehir
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Bülent Emin Yarar / Beş Şehir
    Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü: Suzan Genç / Büyük Oyun
    Umut Veren Erkek Oyuncu Ödülü: Umut Kurt / Kavşak
    En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Soner Caner / Nefes & Nilüfer Çamur Giritlioğlu / Kıskanmak
    En İyi Kurgu Ödülü: Çiçek Kahraman, Natalin Solakoğlu / Ses

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü / “Meret” (Yönetmen: Hakan Ömer Zorka – Ege Üniversitesi
    En İyi Belgesel Film Ödülü /  “Mada” (Yönetmen: Musa Ak ve Elif Çelik – Erciyes Üniversitesi
    En İyi Canlandırma Filmi Ödülü / “Karga Leşi” (Yönetmen: Önder Menken – Anadolu Üniversitesi
    En İyi Deneysel Film Ödülü / “Keneler ve Karıncalar” (Engin Kılıçatan – Dokuz Eylül Üniversitesi

    AKDENİZ ÜLKELERİ ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü : Rita / Rita (Yönetmen: Fabio Grassadonia & Antonio Piazza) – İtalya
    En İyi Belgesel Film Ödülü : Four Walls One Window / Dört Duvar Bir Pencere (Yönetmen: Hazal Bayar) – Türkiye
    En İyi Canlandırma Filmi Ödülü : The Man Who Slept / Uyuyan Adam (Yönetmen: Ines Sedan) – Fransa
    En İyi Deneysel Film Ödülü : Format / Format (Yönetmen: Darko Bakliza) – Hırvatistan
    Kurmaca Jüri Özel Ödülü : Left Right / Sol Sağ (Yönetmen: Argiris Germaidis ve Stavros Raptis) – Yunanistan
    Kurmaca Mansiyon Ödülü : Silence / Sessizlik (Yönetmen: Aziz Çapkurt) – Türkiye
    Belgesel Jüri Özel Ödülü : Territories / Bölgeler (Yönetmen: Monica Baptista) – Portekiz-Rusya
    Canlandırma Jüri Özel Ödülü : Video Game / Video Oyunu (Yönetmen: Donato Sansone) –  Italya
    Deneysel Jüri Özel Ödülü : From The Woods / Ormandan (Yönetmen: Roman Ljubimov Dacko) – İspanya

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Atilla Dorsay,  Müjde Ar

  8. 2009 - 16. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film:  Köprüdekiler (Yönetmen: Aslı Özge) – 11’e 10 Kala (Yönetmen: Pelin Esmer)
    En İyi Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun (Uzak İhtimal)
    En İyi Kadın Oyuncu: Görkem Yeltan (Uzak İhtimal)
    En İyi Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak (Uzak İhtimal)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Tülin Özen (Vicdan)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mustafa Uzun (Mommo Kızkardeşim), Osman Sonant (Pandora’nın Kutusu)
    En İyi Sanat Yönetmeni: Serdar Yılmaz (Gölgesizler)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan (Pus), Özgür Eken (Süt)
    En İyi Senaryo: Pelin Esmer (11’e 10 Kala)
    En İyi Müzik: Nail Yurtsever (Dilber’in Sekiz Günü)
    En İyi Kurgu: Frank Nakache (Pandora’nın Kutusu)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Melih Selçuk (Süt)
    Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Asiye Dinçsoy (Hayatın Tuzu)
    Adana İzleyici Jürisi: Mommo Kızkardeşim (Yönetmen: Atalay Taşdiken)
    Büyük Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü: İki Dil Bir Bavul (Yönetmenler: Orhan Eskiköy – Özgür Doğan)
    Siyad En İyi Film Ödülü: İki Dil Bir Bavul (Yönetmenler: Orhan Eskiköy – Özgür Doğan)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    Kurmaca / En İyi Film: Oktan Bir Aşk Hikayesi (Gizem Elçi) – Sapak  Fırat Mançuhan
    Belgesel / En İyi Film: Oyunbozan (Özge Doğan)
    Canlandırma / En İyi Film: Gemeinschaft (Özlem Akın)
    Deneysel / En İyi Film: Geri Dönüşüm Günlüğü  (Efe Conker)

    AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

    En İyi Kurmaca Film Ödülü: Porque Hay Cosas Que Nunca Se Olvidan
    Çünkü Bazı Şeyler Var Ki Hiç Unutulamaz ( Yönetmen: Lucas Figueroa ) – İspanya
    En İyi Belgesel Film Ödülü:Harraga / Harraga (Yönetmen: Eva Patricia Fernandez & Mario De la Torre) – İspanya
    En İyi Canlandırma Filmi Ödülü: In The Middle Of The Night / Gecenin Bir Yarısında ( Yönetmen: Fernando José Saraiva ) – Portekiz
    En İyi Deneysel Film Ödülü: Lilly / Lilly ( Yönetmen: Kırıneos Papadimatos ) – Yunanistan
    Kurmaca Jüri Özel Ödülü: The Pink Cow / Pembe İnek ( Yönetmen: Onur Gürsoy ) – Türkiye
    Belgesel Jüri Özel Ödülü: You Wanted To Make A Film ? / Film Çekmek Mi İstedin? ( Yönetmen: Gali Weintraub ) – İsrail
    Canlandırma Jüri Özel Ödülü: Berbaoc / Berbaoc ( Grup çalışması )
    Deneysel Jüri Özel Ödülü: Dilber’s Wedding / Dilberin Düğünü ( Yönetmen: Burkay Doğan ) – Türkiye

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Filiz Akın, Cahit Berkay, Ömer Lütfi Akad, Yufus Sezgin

  9. 2008 - 15. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Özcan Alper (Sonbahar)
    En İyi Yönetmen: İnan Temelkuran (Made In Europe)
    En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer (Ara) – Ayşe Damgacı (Gitmek)
    En İyi Erkek Oyuncu: Öner Erkan, A.Mümtaz Taylan,İnan Ulaş Torun, Aykut Kayacık, Teoman Kumbaracıbaşı, Ruhi Sarı, Murat Öncül, Ali Çelik, Murat Makçı, Murat Kılıç, Mustafa Kırantepe, Hasan Şahintürk, Barış Yıldız, Emin Gürsoy, İnan Temelkuran, Güven İnce, Kadir Çermik, A. Rıza Kubilay
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Megi Kobaladze (Sonbahar)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:  Serkan Ercan (Gölge)
    En İyi Sanat Yönetmeni: Selda Çiçek (Gölge)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Ercan Yılmaz (Nokta)
    En İyi Senaryo Yazarı: Ümit Ünal (Ara)
    En İyi Müzik: Mazlum Çimen (Nokta)
    En İyi Stüdyo: 2 / 35 – Zound
    En İyi Kurgu: Çiçek Kahraman (Ara)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu:  Kaya Akaya (Ulak)
    Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Şenay Aydın (Saklı Yüzler)
    Jüri Özel Ödülü: Sonbahar (Yön: Özcan Alper)
    Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü: Made In Europe (Yönetmen: İnan Temelkuran)
    Halk Jürisi Ödülü: Ulak (Yönetmen: Çağan Irmak)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    Kurmaca / En İyi Film: Yoldaki Kedi (Can Kılcıoğlu)
    Belgesel / En İyi Film: Gölün Kadınları (Emine Emel Balcı) – Argu
    (Ersen Çıra – İhsan Öztürk )
    Canlandırma / En İyi Film: Aquarıum (Denizcan Yüzgül)
    Deneysel / En İyi Film: Ah Aklımdan Ölümüm Geçer (Eray Mert)

    AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

    Kurmaca Dalı En İyi Film Ödülü: Ne Biliyorum /What Do I Know (Sejla Kameric ve Timur Makarevic / Bosna Hersek)
    Kurmaca Jüri Özel Ödülü: Sid (Nolwenn Lemesle / Fransa)
    Kurmaca Mansiyon Ödülü: Öldürürken Ağlamak /Crying While Being Killed (Maria Magkanari / Yunanistan) – Genç Bayan ve Öğretmen /The Young Lady And The Teacher (Mohammed Nadif)
    Belgesel Dalı En İyi Film Ödülü: Jumate (Diogo Costa Amarante / İspanya)
    Belgesel Jüri Özel Ödülü: Rwandanın Çiçekleri /Flowers of Rwanda (David Munoz / İspanya)
    Canlandırma En İyi Film Ödülü: Candide (Jose Pedro Cavalherio / Potekiz)
    Deneysel Dalı En İyi Film: Altyazı (Efe Öztezdoğan / Türkiye)
    Deneysel Jüri Özel Ödülü: Marseille (Camile Gale ve Manolo Bez / Fransa)

    ONUR ÖDÜLÜ

    Selda Alkor, Halil Ergün, Halit Refiğ

    TÜRK SİNEMASI’NDA BİR USTA OYUNCU

    Tuncel Kurtiz

  10. 2007 - 14. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Sırrı Süreyya Önder (Beynelmilel)
    En İyi Yönetmen: Nihat Durak (İlk Aşk)
    En İyi Kadın Oyuncu: Vahide Gördüm (İlk Aşk)
    En İyi Erkek Oyuncu: Cezmi Baskın (Beynelmilel)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Dilber Ay – Meral Okay (Beynelmilel)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Meray Ülgen (Takva)
    En İyi Sanat Yönetmeni: Hülya Kahyaoğlu Taylan – Serdar Yılmaz – Elif Taşçıoğlu
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Gökhan Atılmış (Beynelmilel – Sis ve Gece)
    En İyi Senaryo Yazarı: Sırrı Süreyya Önder (Beynelmilel)
    En İyi Müzik: Rahman Altın (Cenneti Beklerken)
    En İyi Stüdyo: Fono Film –  Sinefekt Stüdyoları
    En İyi Kurgu: Ulaş Cihan Şimşek (Cenneti Beklerken)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Raffaele Çedolini (İlk Aşk)
    Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Neslihan Atagül (İlk Aşk)
    Jüri Özel Ödülü: Cenneti Beklerken (Derviş Zaim)
    Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü: İlk Aşk (Yönetmen: Nihat Durak)
    Halk Jürisi  Ödülü: Beynelmilel (Yönetmen: Sırrı Süreyya Önder)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    Kurmaca / En İyi Film: Umut (Mehmet Bahadır Er)
    Belgesel / En İyi Film: Buzlar Kırılınca (Mevlüt Çiftçi – Taner Erzincan) – Issız (Serkan Yüksel )
    Canlandırma / En İyi Film: İniş (Ayçe Kartal – Murat Yasin)
    Deneysel / En İyi Film:  Erek (Ceyhun Konak) – Kün (Ömür Kınay)

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Selma Güneri, Erden Kıral, Bülent Kayabaş

    TÜRK SİNEMASINDA BİR USTA OYUNCU

    Hülya Koçyiğit

  11. 2006 - 13. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Reha Erdem (Beş Vakit)
    En İyi Yönetmen: Ezel Akay (Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü)
    En İyi Kadın Oyuncu: Feride Çetin (İki Genç Kız)
    En İyi Erkek Oyuncu: Turan Özdemir (Dondurmam Gaymak)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Zeynep Eronat (Sen Ne Dilersen)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: B. Emin Yarar (Beş Vakit)
    En İyi Sanat Yönetmeni: Hakan Yarkın, Naz Erayda, Ezel Akay (Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Veli Kuzlu (Gen)
    En İyi Senaryo Yazarı: Levent Kazak – Ezel Akay (Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü)
    En İyi Müzik: Taner Onat – Serkan Sönmezocak (Gen)
    En İyi Stüdyo: Şafak Film (Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü)
    En İyi Kurgu: İlker Canikligil (Gen)
    Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Ali Bey Kayalı (Beş Vakit)
    Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Elit İşcan (Beş Vakit)
    Jüri Özel Ödülü: Dondurmam Gaymak (Yüksel Aksu)
    Yılmaz Güney Anı Ödülü: Pelin Esmer (Oyun)
    Mansiyon: Umut Veren Genç Yönetmen Ödülü: Togan Gökbakar (Gen)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    Kurmaca / En İyi Film: Mütereddit (Eray Mert ) – Kapı 2 (Kemal İleri )
    Belgesel / En İyi Film: Bisikletim (Tolga Sert, Esra Boz, Seda Özdemir Ercan Cof )
    Canlandırma / En İyi Film: Uzak Doğu (Ali Can Meydan )
    Deneysel / En İyi Film: Iskat (Onur Şentürk)

    ONUR ÖDÜLÜ

    Fatma Girik, Atıf Yılmaz, Safa Önal, Şener Şen

  12. 2005 - 12. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Anlat İstanbul
    En İyi Yönetmen: Uğur Yücel (Yazıtura)
    En İyi Kadın Oyuncu: Nurgül Yeşilçay (Eğreti Gelin)
    En İyi Erkek Oyuncu: Kenan İmirzalıoğlu – Olgun Şimşek (Yazıtura)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Işıl Yücesoy (Korkuyorum Anne)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Teoman Kumbaracıbaşı (Yazıtura)
    En İyi Sanat Yönetmeni: Veli Kahraman (Anlat İstanbul)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Mehmet Aksın (Anlat İstanbul)
    En İyi Senaryo: Nilüfer Gündoğmuş – Reha Erdem (Korkuyorum Anne)
    En İyi Müzik: Atilla Özdemiroğlu (Eğreti Gelin)
    En İyi Stüdyo: Sinefekt (Anlat İstanbul)
    En İyi Kurgu: Niko (Anlat İstanbul)
    Umut Veren Genç Oyuncu: Onur Ünsal (Eğreti Gelin)
    Umut Veren Kadın Oyuncu: Eylem Yıldız (Eğreti Gelin)
    Halk Jürisi Ödülü: Hayal Kurma Oyunları (Yavuz Özkan)
    Yılmaz Güney Anı Ödülü: Halil Ergün

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI 

    Kurmaca / En İyi Film: Koş Baba Koş (Togan Gökbakar, İsmet Kurtuluş)
    Kurmaca / Jüri Özel Ödülü: Alışmak (Müfit Samık)
    Belgesel / En İyi Film: Kırmızı (Demet Sert , Elif Akarsu, Nuri Ertuğ Tuğalan)
    Belgesel / Jüri Özel Ödülü – I: Arka Bahçenin İnsanları (Serkan Şavk, Barış Şahin Şevket Onur Cihan)
    Belgesel / Jüri Özel Ödülü – II: Dedem Diye Söylemiyorum (Tayman Tekin)

    ONUR ÖDÜLÜ

    Sevda Ferdağ, Hülya Koçyiğit, Ekrem Bora, İrfan Atasoy, Yılmaz Köksal, Halit Kıvanç

    YILMAZ GÜNEY ÖZEL ANI ÖDÜLÜ

    Halil Ergün

  13. 1997 - 11. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Masumiyet (Yön: Zeki Demirkubuz)
    En İyi Yönetmen: Zeki Demirkubuz (Masumiyet )
    En İyi Kadın Oyuncu: Derya Alabora (Masumiyet)
    En İyi Erkek Oyuncu:  Haluk Bilginer (Masumiyet)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Şerif Sezer (Hamam)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kuzey Vargın (Çökertme)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Ercan Yılmaz (Solgun Bir Sarıgül)
    En İyi Senaryo: Macit Koper – Ömer Kavur (Akrebin Yolculuğu)
    En İyi Film Müziği: Atilla Özdemiroğlu (Akrebin Yolculuğu)
    En İyi Stüdyo: Fono Film (Kuşatma Altında Aşk –  Nihavend Mucize)
    En İyi Kurgu: Mevlüt Koçak (Nihavend Mucize)
    Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü: Ömer Kavur (Akrebin Yolculuğu)
    Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü: Muammer Özer (Hollywood Kaçakları)
    Yılmaz Güney Özel Ödülü: Nuri Bilge Ceylan (Kasaba)

    FİLM ÖYKÜSÜ YARIŞMASI

    Birincilik Ödülü: Arapaslar – Hüseyin Kuzu
    İkincilik Ödülü: Duru Gül
    Üçüncülük Ödülü: Güneyli Çocuk – Mustafa Emre

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Konulu Film: Misafir (Rengin Arvay)
    En İyi Belgesel Film: Devrim Eskişehir (Fulten Ersun, Funda Erzurum, Görkem Kiriş, Didem Yılmaz)
    En İyi Deneysel FilM: Mobius (Ebru Hacıoğlu)
    Jüri Özel Ödülü: Tevellüt 1340 (Didem Yılmaz )
    Sadri Alışık Özel Ödülü: Altın’ın S’si (İsmail Sancak, M.Hakan Demiralay)
    Ayhan Işık Özel Ödülü: Tiraj (Serdar Pehlivanoğlu)

  14. 1996 - 10. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Sen De Gitme (Yön: Tunç Başaran)
    En İyi Yönetmen: Tunç Başaran (Sen De Gitme)
    En İyi Kadın Oyuncu: Yasemin Alkaya (Mum Kokulu Kadınlar) – Olivia Bonavy (Sen De Gitme)
    En İyi Erkek Oyuncu: Halil Ergün (Mum Kokulu Kadınlar)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Sanem Çelik (Yaban)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kenan Bal (Düş, Gerçek, Bir De Sinema)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Aytekin Çakmakçı (Mum Kokulu Kadınlar)
    En İyi Senaryo: Ayla Kutlu –  Tunç Başaran – Jale Başaran  (Sen De Gitme)
    En İyi Film Müziği: Can Hakgüder (Mum Kokulu Kadınlar)
    En İyi Stüdyo: Sinefekt (Sen De Gitme)
    En İyi Kurgu: Hilmi Güver (Sen De Gitme)
    Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü: İki Kadın
    Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü: Sen De Gitme (Yön: Tunç Başaran)
    Yılmaz Güney Özel Ödülü: Ruhi Sarı (Sen De Gitme)
    Türkan Şoray Özel Ödülü: Hande Ataizi (Mum Kokulu Kadınlar)

    FİLM ÖYKÜSÜ YARIŞMASI

    Birincilik Ödülü: Küçük Dünya (Barış Rumuzlu Dosya)
    Orhan Kemal Özel Ödülü: Sevgiyle Geri Dönüyorum (Flora Rumuzlu Dosya)
    Jüri Özel Ödülü: Hazine (Çözül Adlı Dosya)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Konulu Film: Babaanne (Aydın Bulut)
    En İyi Belgesel Film: Bıçak ve Tarağın Öyküsü (Hakan Aslan) – Halının Ezgisi (Demet Toker)
    En İyi Deneysel Film: Cin (Hasan Deniz)
    Yılmaz Güney Özel Ödülü: Mardin (Gazel Kutlar)
    Dr. Yavuzer Çetinkaya Özel Ödülü: Su Üstünde (F. Çağdaş Kaya)

  15. 1995 - 9. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Soğuk Geceler (Yön: Kadir Sözen)
    En İyi Yönetmen: Kadir Sözen (Soğuk Geceler)
    En İyi Kadın Oyuncu: Ayşegül Aldinç – Gerilla
    En İyi Erkek Oyuncu: Halil Ergün – Böcek
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Tomris İncer (Ayaklar)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tuncel Kurtiz (Bir Aşk Uğruna)

    ŞİİR DOSYASI YARIŞMASI

    Birincilik Ödülü: Mustafa Emre – Ağır Yolcu
    Karacaoğlan İkincilik Ödülü: Veysel Çolak
    Dadaloğlu Üçüncülük Ödülü: Ercan Ata

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Film: Kovboylar ve Melekler (Gürcan Keltek)
    Deneysel Film Özendirme Ödülü: Winter Rose (Cem Sürü) – Littla Earthquakes (Fazilet Onat)
    En İyi Belgesel Film: Under Ground Kadir ve Sinema Çetesi (Yüksel Aksu) –  Nazar’ın Tutkusu  (İpek Elif Çakır)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Gürcan Keltek (Kovboylar ve Melekler)
    En İyi Senaryo: Kovboylar ve Melekler (Gürcan Keltek)
    En İyi Kurgu: Kovboylar ve Melekler (Gürcan Keltek)
    Dr. Yavuzer Çetinkaya Özel Ödülü: Wixit (Uğraş Salman)
    Yılmaz Güney Özel Ödülü: Eti Senin Kemiği Benim (Eyüp Boz)
    Jüri Özel Ödülü: Play (Pınar Çağlayan  – Ercan Ata)

    ONUR ÖDÜLÜ

    Münir Özkul

  16. 1994 - 8. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Bir Sonbahar Hikayesi (Yön: Yavuz Özkan)
    En İyi Yönetmen:  Erden Kıral (Mavi Sürgün)
    En İyi Kadın Oyuncu: Zuhal Olcay (Bir Sonbahar Hikayesi)
    En İyi Erkek Oyuncu: Mehmet Aslantuğ (Yalancı)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Füsun Demirel (Ay Vakti)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Fikret Hakan (Yalancı) – Tuncel Kurtiz (Ağrı’ya Dönüş)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Ertunç Şenkay (Bir Sonbahar Hikayesi)
    En İyi Senaryo: Başar Sabuncu (Yolcu)
    En İyi Film Müziği: Timur Selçuk (Mavi Sürgün)
    En İyi Kurgu: Mevlüt Koçak (Kızılırmak Karakoyun)
    Seyhan Belediyesi Özel Ödülü: Yalancı (Yön: Osman Sınav)
    Yüreğir Belediyesi Özel Ödülü: Mavi Sürgün (Yön: Erden Kıral)
    Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü: Yolcu (Yön: Başar Sabuncu)

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Film Ödülü: Ağaç (İlker Canikligil)
    En İyi Belgesel Film: Monohasa (Necmi Aydın)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: İlker Canikligil (Ağaç) – Necmi Aydın (Monohasa)
    En İyi Senaryo: Cyberotıca  (Gürcan Keltek)
    En İyi Kurgu: Bir Var Bir Yok (Natali Yeres)
    Dr. Yavuzer Çetinkaya Özel Ödülü: Cyberotica (Gürcan Keltek)

    ONUR ÖDÜLLERİ

    Aliye Rona, Kadir Savun, Bilal İnci, Etem Çalışkan (Ressam), Ethem Aydın (Ressam)

  17. 1993 - 7. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Zıkkımın Kökü (Yön: Memduh Ün)
    En İyi İkinci Film / Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü: İki Kadın (Yön: Yavuz Özkan)
    En İyi Üçüncü Film /  Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü: Sarı Mercedes (Yön: Tunç Okan)
    Halk Jürisi Özel Ödülü: Dönersen Islık Çal (Yön: Mevlüt Demiray)
    En İyi Yönetmen: Memduh Ün (Zıkkımın Kökü)
    En İyi Kadın Oyuncu: Zuhal Olcay (İki Kadın)
    En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Zıkkımın Kökü)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Elif İnci (Zıkkımın Kökü)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Macit Koper (Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Orhan Oğuz (İki Kadın)
    En İyi Senaryo: Memduh Ün – Macit Koper (Zıkkımın Kökü)
    En İyi Film Müziği: Vladimir Cosma (Sarı Mercedes)
    En İyi Kurgu: Ayhan Ergürsel (Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri)

    ŞİİR YARIŞMASI

    Birincilik Ödülü: Hilmi Haşal – Son Siren Kuşu
    İkincilik Ödülü: Haluk Yücel – İç Acılar Toplamı
    Üçüncülük Ödülü: Turgay Nar – Tiran Defteri

    YILMAZ GÜNEY BİR FOTOĞRAF – BİR FİLM ÖYKÜSÜ YARIŞMASI

    Birincilik Ödülü: Sema İşisağ – 3 Sevda 5 Kişi 1 Gümüş Saat
    İkincilik Ödülleri: İbrahim Karaoğlu – Ay Dolandı Geceyi
    Zafer Karalar – Faytonlu Süreyya
    Zeynep Ankara – Figüran
    Yücel Ünlü – Küçük Köpek Yavrusu

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Film: Özer Kızıltan (Gözlerin Yeşilçam’ın Son Yangını)
    En İyi İkinci Film: Kudret Sabancı (Mutfakta Biri Mi Var?)
    En İyi Üçüncü Film: Serdar Pehlivanoğlu (Julia Sax)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Zekeriye Kurtuluş (Gözlerin Yeşilçam’ın Son Yangını)
    En İyi Senaryo: Özer Kızıltan (Gözlerin Yeşilçam’ın Son Yangını)
    En İyi Kurgu Ödülü: Kudret Sabancı (Mutfakta Biri Mi Var?)
    Jüri Özel Ödülü: Siğnem Selçuk (Paylaşabilenler İçin) – Kağan Şensoy (Aqua ve Illusion)
    Belgesel Film Büyük Ödülü: Gökhan Atılmış
    Belgesel Teşvik Ödülü: Nur Akalın (Fener Şimdiki Geçmiş Zaman)
    Yavuzer Çetinkaya Özel Ödülü:
    Musa Adında Biri (Alper Altunay, Nezih Orhon, Gökhan Özaysın, Hakan Uğurlu)
    Daylak (Kudret Sabancı, Gökhan Atılmış)

    ONUR ÖDÜLÜ

    Erol Taş

  18. 1992 - 6. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Karartma Geceleri (Yön: Yusuf Kurçenli)
    En İyi Yönetmen: Yusuf Kurçenli (Karartma Geceleri filmiyle) –  Tunç Başaran (Piano Piano Bacaksız filmiyle)
    En İyi Kadın Oyuncu: Sumru Yavrucuk (Seni Seviyorum Rosa)
    En İyi Erkek Oyuncu: Tarık Akan (Karartma Geceleri)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Füsun Demirel (Camdan Kalp ve Berdel filmleri ile)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Fikret Kuşkan (İki Başlı Dev)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Ertunç Şenkay (Seni Seviyorum Rosa)
    Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü: Ateş Üstünde Yürümek – Yön: Yavuz Özkan
    Jüri Özel Ödülü: Gereği Düşünüldü / Sema İşisağ
    Yılmaz Güney Vakfı Özel Ödülü:  Sarı Papatya Tarlaları / Zehra Başar

    BİR FOTOĞRAF – BİR FİLM ÖYKÜSÜ YARIŞMASI

    Birincilik Ödülü: Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değil / Yeşim Çobankent
    İkincilik Ödülü: Vizör / Taner Oralalp
    Üçüncülük Ödülü: Kül Aşıklar / Yılmaz Odabaşı
    Mansiyon: Kanal İnsanları / Halil Gökhan

    ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

    En İyi Film: Uyan Uykusu Çok Gözlerim (Ceyla Tanrıöver)
    En İyi İkinci Film: Kan Kardeş (Serdar Akar)
    En İyi Üçüncü Film: Rüyamı Çektim ve Müzik Ekledim (Füsun Kayay)
    Dr. Yavuzer Çetinkaya Özel Ödülü: Mıy (Aytan Gönülşen)
    Mansiyon: İlk (Gökhan Atılmış)
    Mansiyon: Kansız Aşk (Sencer Aydın)
    Mansiyon: Ayrılık Notaları (Melike Kabil)

    ONUR ÖDÜLÜ

    Prof. Sami Şekeroğlu

  19. 1973 - 5. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Gelin (Yön: Lütfi Ömer Akad)
    En İyi İkinci Film: Canım Kardeşim (Yön: Ertem Eğilmez)
    En İyi Üçüncü Film: Mahpus (Yön: Nejat Saydam)
    En İyi Yönetmen: Ertem Eğilmez  (Canım Kardeşim filmi ile)
    En İyi Kadın Oyuncu: Türkan Şoray (Mahpus filmi ile)
    En İyi Erkek Oyuncu: Kadir İnanır (Utanç filmi ile)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ülkü Ülker – Nazan Adalı (Utanç filmi ile)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kamuran Usluer (Gelin filmi ile)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Erdoğan Engin (Canım Kardeşim filmi ile)
    En İyi Film Müziği: Cahit Oben (Canım Kardeşim filmi ile)
    En İyi Stüdyo: Ören Film

  20. 1972 - 4. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Kara Doğan (Yön: Yılmaz Duru)
    En İyi İkinci Film: Yaralı Kurt (Yön: Ömer Lütfi Akad)
    En İyi Üçüncü Film: Irmak (Yön: Ömer Lütfi Akad)
    En İyi Yönetmen: Yılmaz Duru (Kara Doğan filmi ile)
    En İyi Kadın Oyuncu: Hülya Koçyiğit (Zehra filmi ile)
    En İyi Erkek Oyuncu: Cüneyt Arkın (Yaralı Kurt filmi ile)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Muhterem Nur (Kara Gün filmi ile)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Osman Alyanak (Irmak filmi ile)
    En İyi Görüntü Yönetmeni : Ali Uğur (Kara Doğan filmi ile)
    En İyi Senaryo : Sabahat Duru (Kara Doğan filmi ile)
    En İyi Stüdyo: Acar Film

  21. 1971 - 3. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Ağıt (Yön: Yılmaz Güney)
    En İyi İkinci Film: Acı (Yön: Yılmaz Güney)
    En İyi Üçüncü Film: Umutsuzlar (Yön: Yılmaz Güney)
    En İyi Yönetmen: Yılmaz Güney (Yön: Ağıt)
    En İyi Kadın Oyuncu: Fatma Girik (Acı filmi ile)
    En İyi Erkek Oyuncu: Yılmaz Güney (Ağıt filmi ile)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Süleyman Turan (Yarın Son Gündür filmi ile)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Gani Turanlı  (Acı / Ağıt / Umutsuzlar filmi)
    En İyi Senaryo: Yılmaz Güney (Ağıt filmi ile)
    En İyi Film Müziği: Metin Bükey (Acı filmi ile)
    En İyi Stüdyo: Lale Film – Ören Film

  22. 1970 - 2. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film: Umut  (Yön: Yılmaz Güney)
    En İyi İkinci Film: Bir Türk’e Gönül Verdim (Yön: Halit Refiğ)
    En İyi Üçüncü Film: Linç (Yön: Bilge Olgaç)
    En İyi Yönetmen: Bilge Olgaç (Linç filmi ile)
    En İyi Kadın Oyuncu: Fatma Girik (Boş Beşik filmi ile)
    En İyi Erkek Oyuncu: Yılmaz Güney (Umut filmi ile)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Seden Kızıltunç (Bir Türk’e Gönül Verdim filmi ile)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Bilal İnci (Bir Türk’e Gönül Verdim filmi ile)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Ali Yaver (Linç filmi ile)
    En İyi Senaryo: Yılmaz Güney (Umut filmi ile)
    En İyi Film Müziği: Arif Erkin (Umut filmi ile)
    En İyi Stüdyo: Lale Film (Umut filmi)

    KISA METRAJLI FİLM YARIŞMASI
    En İyi Film: Amentü Gemisi Nasıl Yürüdü?

  23. 1969 - 1. Altın Koza Film Festivali

    ULUSAL UZUN METRAJLI FİLM YARIŞMASI

    En İyi Film : Kuyu (Metin Erksan)
    En İyi İkinci Film: Ezo Gelin (Orhan Elmas)
    En İyi Üçüncü Film: Seyyit Han (Yılmaz Güney)
    En İyi Yönetmen: Metin Erksan (Kuyu filmi ile)
    En İyi Kadın Oyuncu: Fatma Girik (Ezo Gelinfilmi ile)
    En İyi Erkek Oyuncu: Yılmaz Güney (Seyyit Han filmi ile)
    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Aliye Rona (Kuyu / Kader Böyle İstedi filmleri ile)
    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Hayati Hamzaoğlu (Kuyu filmi ile)
    En İyi Görüntü Yönetmeni: Gani Turanlı (Seyyit Han filmi ile)
    En İyi Senaryo: Safa Önal (Menekşe Gözler filmi ile)
    En İyi Film Müziği: Nedim Otyam (Seyyit Han filmi ile)
    En İyi Stüdyo: Lale Film (Kuyu)