Altınkoza Kültür Hizmetleri AŞ.

 

Uzun yıllardır Adana’nın kültürel ve sanatsal yaşamına destek veren Altın Koza Kültür ve Sanat A.Ş., iş hacmini genişleterek, kuruluş amaçlarına daha etkin hizmet etmeyi planlıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Altın Koza Kültür ve Sanat A.Ş., 6 Haziran 1991 tarihinde, yüzde 51 hissesi Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait olmak üzere, 35 ortak tarafından kurulmuş bir anonim şirket.

Altın Koza A.Ş., zaman içinde ana sözleşmesinin amaç ve konu ile ilgili maddesinde değişiklikler yaparak, çalışma alanını genişletmiş bir kuruluş.

Şirket; kültür, sanat, turizm, yayıncılık, reklam ve ilan hizmetleri, ithalat, vs gibi faaliyetlerle iştigal edebilir duruma gelmiştir. Ancak Altın Koza A.Ş., genel olarak asıl amacı doğrultusunda çalışmalar yapmış, Adana’nın kültürel ve sanatsal yaşamına destek vermiş, kentin turizm potansiyelini harekete geçirmeye yönelik çaba sarf etmiştir.

610 lira sermaye ile kurulan Altın Koza A.Ş., çeşitli tarihlerde sermaye artırımına gitmiş ve 2013 yılı itibariyle şirket sermayesi 6 milyon liraya yükselmiştir. Bu sermayenin yüzde 99.90 tutarındaki oranı Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait.

Altın Koza A.Ş Genel Müdürü İsmail Dikilitaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün talimatlarıyla, şirketin iş hacminin genişlemesi için çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Adana’da park içi ve kaldırım üzeri büfelerin işletmelerine dair devrin Altın Koza A.Ş’ye yapıldığını kaydeden Dikilitaş, yeni reklam alanları geliştirdiklerini de vurguladı.